Skip Navigation LinksHome > Events > Daily Schedules of Events > Sat. Aug. 30

Sat. Aug. 30

Saturday, August 30

Kaiser Permanente Health Day

Share A Coke, Share A Day At The Fair

7 am Open Dairy Goat Milking Competition (Sheep & Swine Barn)

8 am 4-H Dance Competition (Coke Stage)

8 am 4-H Theatrical Competition (4-H Auditorium)

8 am 4-H Vocal/Instrumental Contests (Small Animal Building)

8 am NRCHA & AQHA Cow Horse Show (Open/East Horse Show Arena)

8 am NRHA & AQHA Reining Horse Show (Covered/West Horse Show Arena)

9 am Open & Jr. Dairy Cow Show (Davis Wire Livestock Pavilion)

11 am Exotic and Wild Bird Judging (Small Animal Building)

11 am Street Vault (Fountain Park Walkway)

12 pm Metallic Justice (American Furniture Warehouse Amphitheater)

12 pm Aussie Kingdom (Between Budweiser Arena & Special Events Tent)

12 pm Ole Doc EZee Strolling Magical Medicine Show (Around the Fairgrounds)

12:30 pm Exotic and Wild Bird Awards Presentation (Small Animal Building)

12:30 pm Native American Dancing (Porch Of Cultural Heritage Building)

1 pm Monster Trucks show (Budweiser Rodeo Arena)

1 pm Jr. Dairy Cattle Supreme Heifer & Female Awards (Davis Wire Livestock Pavilion)

1 pm Pueblo Toyota presents “The Strongman” John Beatty (Outside Palace of Agriculture)

1 pm Stirrup Some Fun (Colorado Building)

1:30 pm 4-H Robotics Challenge (4-H Home Ec. Building)

2 pm Aussie Kingdom (Between Budweiser Arena & Special Events Tent)

2 pm Club Energy opens (Cultural Heritage Building)

2 pm Miniature Zebu Show #2 (Davis Wire Livestock Pavilion)

2 pm Street Vault (Fountain Park Walkway)

2:30 pm Colorado Raptors (Colorado Building)

2:30 pm Ole Doc EZee Strolling Magical Medicine Show (Around the Fairgrounds)

2:30 pm Native American Dancing (Porch Of Cultural Heritage Building)

3:30 pm Stirrup Some Fun (Colorado Building)

4 pm Gold Medal Flour Cookie Contest Judging (Creative Arts Building)

4 pm Pueblo Toyota presents “The Strongman” John Beatty (Outside Palace of Agriculture)

4:30 pm Colorado Raptors (Colorado Building)

5:30 pm Street Vault (Fountain Park Walkway)

5:30 pm Native American Dancing (Porch Of Cultural Heritage Building)

6 pm Colorado Lottery 2nd Chance Drawing (In front of Loaf’N Jug/Lottery Building)

6 pm Olate Dogs (Coke Stage)

6 pm Ole Doc EZee Strolling Magical Medicine Show (Around the Fairgrounds)

6:30 pm Colorado Raptors (Colorado Building)

7 pm Aussie Kingdom (Between Budweiser Arena & Special Events Tent)

7 pm Open Dairy Goat Milking Competition (Sheep & Swine Building)

7 pm Brantley Gilbert with Tim Montana & The Shrednecks (Southwest Motors Events Center)

7 pm Demolition Derby (Budweiser Rodeo Arena)

7 pm Pueblo Pepper Steppers Square Dance Club (Coke Stage)

7 pm The Stormin Machines (American Furniture Warehouse Amphitheater)

7:15 pm Horseback Stray-Gathering competition (Open/East Horse Show Arena)

7:30 pm Stirrup Some Fun (Colorado Building)

7:30 pm Pueblo Toyota presents “The Strongman” John Beatty (Outside Palace of Agriculture)

7:30 pm Native American Dancing (Porch Of Cultural Heritage Building)

8 pm Fun With Llamas - Demo & Obstacle Course (Davis Wire Livestock Pavilion)

8 pm Martini Shot (WeatherPort Tent)

8 pm Olate Dogs (Coke Stage)

9 pm The Fab 4 (American Furniture Warehouse Amphitheater)