Skip Navigation LinksHome > Events > Daily Schedules of Events > Sun. Aug. 31

Sun. Aug. 31

Sunday, August 31

Fiesta Day

Colorado Lottery Day, presented by KRDO 13

8 am NRCHA & AQHA Cow Horse Show (Open/East Horse Show Arena)

8 am NRHA & AQHA Reining Horse Show (Covered/West Horse Show Arena)

9 am 4-H Rabbit Judging Contest (Small Animal Building)

9 am Open Dairy Goat Show A (Sheep & Swine Barn)

9 am Texas Longhorn Show #1 (Davis Wire Livestock Pavilion)

12 pm Baila Conmigo International Dance Team (Coke Stage)

12 pm Aussie Kingdom (Between Budweiser Arena & Special Events Tent)

12 pm Ole Doc EZee Strolling Magical Medicine Show (Around the Fairgrounds)

12:30 pm Dolores Huerta Mariachi (American Furniture Warehouse Amphitheater)

12:30 pm Native American Dancing (Porch Of Cultural Heritage Building)

1 pm Cultural Dance Productions (Coke Stage)

1 pm Pueblo Toyota presents “The Strongman” John Beatty (Outside Palace of Agriculture)

1 pm Stirrup Some Fun (Colorado Building)

1:30 pm 4-H Rabbit Judging Awards (Small Animal Building)

1:30 pm Primavera (WeatherPort Tent)

2 pm Aussie Kingdom (Between Budweiser Arena & Special Events Tent)

2 pm Dolores Huerta Mariachi (Coke Stage)

2 pm Hermanos Portillos (American Furniture Warehouse Amphitheater)

2 pm Prospect & Catch-A-Calf Show (Davis Wire Livestock Pavilion)

2 pm Club Energy opens (Cultural Heritage Building)

2:30 pm Colorado Raptors (Colorado Building)

2:30 pm Ole Doc EZee Strolling Magical Medicine Show (Around the Fairgrounds)

2:30 pm Native American Dancing (Porch Of Cultural Heritage Building)

3 pm Aymoray School of Dance (Coke Stage)

3:30 pm Stirrup Some Fun (Colorado Building)

4 pm C&H Sugar Cupcake Challenge Judging (Creative Arts Building)

4 pm Colorado State Fair Fiesta Court and Fashion Show (Coke Stage)

4 pm Llama & Alpaca Demo (Public Participation) (Davis Wire Livestock Pavilion)

4 pm Pueblo Toyota presents “The Strongman” John Beatty (Outside Palace of Agriculture)

4 pm Tejano Heat (American Furniture Warehouse Amphitheater)

4:30 pm Aaron Gabriel (WeatherPort Tent)

4:30 pm Colorado Raptors (Colorado Building)

5 pm Dairy Goat Quick-Draw Contest (Sheep & Swine Barn)

5 pm Grupo Folklorico del Pueblo (Coke Stage)

5:30 pm Native American Dancing (Porch Of Cultural Heritage Building)

6 pm Colorado Lottery 2nd Chance Drawing (In front of Loaf’N Jug/Lottery Building)

6 pm Olate Dogs (Coke Stage)

6 pm Ole Doc EZee Strolling Magical Medicine Show (Around the Fairgrounds)

6:30 pm Colorado Raptors (Colorado Building)

7 pm Aussie Kingdom (Between Budweiser Arena & Special Events Tent)

7 pm Celebracion de los Charros & Grupo Control, pres. by Univision (Budweiser Rodeo Arena)

7 pm Dairy Goat Fun Costume Contest (Sheep & Swine Barn)

7 pm Llama & Alpaca Demo (Public Participation) (Davis Wire Livestock Pavilion)

7 pm Reymundo Loya (Coke Stage)

7 pm Tony Orlando in Concert (Southwest Motors Events Center)

7 pm Youth Freestyle Horse Reining (Covered/West Horse Show Arena)

7:30 pm Chicano Heat (American Furniture Warehouse Amphitheater)

7:30 pm Pueblo Toyota presents “The Strongman” John Beatty (Outside Palace of Agriculture)

7:30 pm Native American Dancing (Porch Of Cultural Heritage Building)

7:30 pm Stirrup Some Fun (Colorado Building)

8 pm Olate Dogs (Coke Stage)

8:30 pm Dynamix (WeatherPort Tent)